CONCERT BLAST June 1-June 8th

Monday June 1st

 

Maryanne Marino, Julie The Band, Eloise @ Dakota Music Lounge

Castledoor, Butterfly Boucher, The Monolators, Cale Parks @ Spaceland

Oliver Future, Useless Keys, Superhumanoids @ Echo

Big Business, Tweak Bird @ Troubadour

Lee Koch, Kristin Diable, Be Willing James, Joe Greene @ Room 5

The French Semester @ Hunnypot Unlimited Radio (FREE – 8926 ½ National Blvd. 7 pm – 10 pm; broadcast at http://hunnypotunlimited.com/?page=radio)

Bachelorette @ The Smell

T.D. Lind, Mia Maestro & Aaron Robinson, Willoughby @ Silverlake Lounge

Steel Panther @ Key Club

Funkmosphere @ Carbon

Kim Garrison @ Cat Club

Pearl Jam @ The Tonight Show

Jake La Botz @ Redwood Bar & Grill

Pontaik @ Blu Monkey

Chris Seefried, Tony Lucca @ Hotel Café

 

Tuesday June 2nd

 

Classixx, The Japanese Popstars@ Dim Mak Tuesdays at Cinespace

Arian, Jesse Dwyer, Joey Beltram @ Dakota Music Lounge

The Minor Canon, Sing Orpheus, Matt Dwyer, DNTEL @ Spaceland

Olin & The Moon @ Echo

CRO-MAGS, Outbreak, Cruel Hand, The Mongloids @ Key Club

The Collab Project @ 24k lounge

Mayhem, Withered, Cattle Decapitation, Cephalic Carnage, Morfeus @ HOB – Sunset

Parker Ainsworth, Aya Larkin, Alphaeus Taylor @ Room 5

The Bombshells @ Good Hurt

Bess Rogers, Raining Jane, Sheila Sondergard @ The Hotel Café

Griffen Alexander @ The Cat Club

Seneca @ Whisky A Go Go

The Capshuns, Robotanists, Vanaprasta, Black Kites @ Silverlake Lounge

KDB, Metal Rouge, Fantastic Sleep @ Echo Curio

 

 

Wednesday June 3rd

 

Scion Playlist Party featuring Treasure Fingers, DJ Klever@ The Roxy

Modwheelmood, Mellowdrone @ Knitting Factory (Main Stage)

Broadway Calls, The Menzingers, Gentlemen Prefer Blood, Save The Swim Team @ Knitting Factory (Front Stage)

Dirty Penny and Cockpit, Tribal Seeds @ The Viper Room

Jack Left Town, Yell Fire!, Kozmonaut, Jessie Deluxe, The Diamond Light @ Troubadour

Leila Broussard, Ryan Calhoun, Erik Dinardo, Letters & Numbers @ Dakota Music Lounge

Matt Ellis, Joshua Norton, Steelwells, Buster Blue @ Silverlake Lounge

Plague Vendor, Gas Station Robber @ Knitting Factory (Alterknit Lounge – 7 pm)

Chris Murray Combo, Monkey, The Bohunks @ Knitting Factory (Alterknit Lounge – 9 pm)
Dub Club @ Echoplex

The Lost Catrographers @ Que Sera

Natalie Portman’s Shaved Head @ Spaceland

Pennywise, Big B, Pepper, Death By Stereo, Authority Zero @ Club Nokia

2 Live Crew, Guadalajara Joe @ Key Club

Dave Schulz CD Release Party w/ Megasoul Connector @ The Mint

Carina Round, Kristin Diable @ The Hotel Café

Meiko @ The Hotel Café (late solo show)

Samantha Tobey, 3 Heads @ Café Cordiale

 

 

Thursday June 4th

 

Bo Burnham @ The Roxy

Little Red Radio, Cookbook, Wicker @ On The Rox

Ostrich Head, Forrest Day @ Knitting Factory (Main Stage)

Stampead @ Cinema Bar

Smokin’ Joe Kubek @ Café Boogaloo

DUBLUVA @ Ligthouse

The Nights, We Are Good Friends, Happy Stars @ Silverlake Lounge

Mike Pinto @ Saint Rocke

Illa J, Frank Nitt, Soul Brothers @ space 15 twenty

Swing Out Sister @ El Rey Theater

David Hurlin, Evangenitals @ Fais Do Do

I Am Ghost, Farewell, Daybreak Ends, The Syncope Threshold @ Knitting Factory (Front Stage)

The Library, Anglos, Roll The Tanks, The Living Suns @ Troubadour

The Sundowners, Sarah Goff, Otherside of Morning, DJ Zach Johnson @ Dakota Music Lounge

Buster Blue, The Wilderness, Tiny Speakers @ Knitting Factory (Alterknit Lounge)

Cotton Jones, The Parson Redheads, Linda Draper @ Spaceland

Green Day @ Henry Fonda Theatre

Mandi Perkins Band @ Molly Malones

Anthony Hamilton, Musiq Soulchild, Chrisette Michele @ Nokia Theatre L.A. Live

KCRW presents Fol Chen, Karin Tatoyan, Post Foetus, Wait.Think.Fast @ Echo

Doshus @ Air Conditioned Supper Club (Venice)

The Muddy Reds @ Air Conditioned Lounge

Brandi Carlisle, Gregory Alan Isakov @ Broad Stage

40 Oz to Freedom @ San Pedro Brewing Co.

Jerry Joseph & The Jackmorons, The Human Condition, John Eddie @ The Mint

Dynamite Walls, Band of Skulls @ The Viper Room

Video Games Live @ Greek Theatre

Desillusion @ Whisky A Go Go

DELUX @ HOB – Sunset

Joey Ryan, Damon Castillo Band, Blake Perlman, Don McCloskey @ Hotel Cafe

 

 

Friday June 5th

 

Von Iva, Gliss, Sick of Sarah, Sabrosa Purr, Borne @ The Roxy

Crooked Cowby vs. Bolero @ Silverlake Lounge

Bob Burns and The Breakups, Farewell @ Cobalt Café

Chris Pierce w/ James McKenna & Damon Castillo @ Saint Rocke

The Aggrolites @ Queen Mary

The Field, The Juan Maclean @ Avalon

Julia Fordham, Celia Chavez @ Catalina Jazz Club

Erykah Badu @ Club Nokia

Kate Voegele, Angel Taylor, Amy Kuney, Clique Girlz @ El Rey Theater

The Fuxedos @ El Cid

Shawn Snyder @ Genghis Cohen

A Prairie Home Companion @ Greek Theatre

Vokab Company, Hot Butter w/ Dj Lady Sha @ Dakota Music Lounge

The Unity Project @ Fais Do Do

ShiekhTeam.com Official Launch Party feat. New Boyz, Roscoe Umali, Small Change & The Bangz @ Knitting Factory

Little Joy, Warpaint @ Troubadour

The Fuxedos, Quazar and the Bamboozled, Moxy Phinx @ Spaceland

miRthkon, WITT, June Debris @ Knitting Factory (Alterknit Lounge)

First Fridays w/ DJ Z-Trip, Damfunk @ Natural Hustory Museum

Clues @ Echo (7 pm)

Joe Cocker, Edgar Winter @ Nokia Theatre L.A. Live

Restavrant, Elaine Layabout @ Pehrspace

Lukas Nelson & The Promise of The Real @ The Hotel Café

Tim Easton, City Museum, Erik Janson @ The Mint

Action 45 @ Old Town Pub (Pasadena)

DJ Oggy @ Blue Moon

King’s X, Orange Sky @ Key Club

Sam Bradley @ Whisky A Go Go

Club Underground @ Echo

Club Suicide One Year Anniversary Bash @ Echoplex

 

Saturday June 6th

 

Chelsea Girls, The Dreaming, Darling Stilletos, Automatic Youth @ The Roxy

The Shore, Mini Mansions, Birds Fled From Me @ Silverlake Lounge

Static Radio, No Harm Done, Vultures United, District of Evolution @ Knitting Factory (Alterknit Lounge)

Halloween Jack @ Spaceland

Holy F*ck, Crocodiles @ Troubadour

Lisa Loeb, Ralph’s World @ Echoplex (10:30 am)

Bootie LA 4 YR Anniversary Party w/ Smash-Up Derby, Adrian & The Mysterious D, DJ Paul V., R.A.I.D. @ Echoplex

Jonas Complex, Idle Red, Syncope Threshold, Picture it in Ruins @ Dakota Music Lounge

Psychoshtick @ panic Room

Abe Vigoda, Fool’s Gold @ Three Clubs

Within The Ruins @ Cobalt Café

Rie Sinclair, Big Poet Keats, John Carpenter, Populuxe @ Room 5

Fokushima @ Crane’s Hollywood Tavern

Desillusion @ Bar Sinister

High Time @ The Pitcher House

Chimney Fish, Cromwell, Terminal 6, City2Sin, Starcid @ Knitting Factory (Front)

Sugar Mountain Mamma Serenade, Sweet Release, Goldenboy, The Humming Stuff @ Echo Curio

The Stylistics @ Greek Theatre

Circe Link @ Genghis Cohen

Gavin Rossdale, Nico Vega @ El Rey Theater

Ziggy Marley @ Club Nokia

JuneNine @ Café Muse

Joel McHale @ The Wiltern

Iglu & Hartley, Caxsio, Flowbis @ Saint Rocke

Matthew Dear @ Avalon

The Legendary Shack Shakers, Scott H. Biram @ Queen Mary

Julia Fordham, Celia Chavez @ Catalina Jazz Club

Peaches, Drums of Death, Evil Beaver, Electrocute @ Music Box – Henry Fonda

Paper Sun @ Molly Malones

Random Patterns @ The Cocaine

Band Of Skulls, The Sweaters, Dirty Diamond, Whitetree @ The Hotel Café

Lukas Rossi, Purple Melon, Neon Trees, Shark Speed @ The Mint

DJ Oggy @ Blue Moon

40 Oz To Freedom, Aggrolites @ briXton

Janiva Magness @ McCabe’s Guitar Shop

Richard Thompson @ Santa Monica Pier

Kingspade, Judge D, Potluck, The Pricks @ Key Club

 

 

 

Sunday June 7th

 

White Noise Event @ The Roxy

Beta Tones, Echoes Deluxe, Craig Range @ Dakota Music Lounge

Somedayas Calling, Transit Studio, Tomorrow Comes Today, Rott, Cidona, Fire In The Asylum, Devas, Empires Ablaze @ Knitting Factory (Main)

Tribute to RUSH @ Knitting Factory

Alicia Witt, Jill and Haven, TBA @ The Hotel Cafe

Flashing Red Lights, White Arrows @ Space 15 twenty

Nekromantix @ Queen Mary

Emilie Autumn @ Key Club

Andrea Bocelli @ Hollywood Bowl

Mirana Lee Richards, Butterfly Boucher @ Saint Rocke

ABSU, Averse Sefira, Sothis, Glorior Belli @ HOB – Sunset

Nanci Griffith, David Lindley @ Santa Monica Pier

Alex King Trio @ Room 5

Peaches, Drums of Death, Evil Beaver @ Henry Fonda Theatre

JuneNine, Hands David Rearick, High Voltage @ The Viper Room

Destroyed in Seconds, It’s Casual, Terry Funk, Sumerian Axe, Organdonor @ Knitting Factory (Alterknit Lounge)

Part Time Punks w/ The Velvet Underground Reunion @ Echo

Chris Pierce, Ruby Friedman Orchestra @ The Mint

 

Monday June 8th

 

Castledoor, Hopewell @ Spaceland

isGOOD & SUPERGOODMUSIC present The French Semester, Moving Picture Show, Helicopter Rounds, Beau Landry @ Dakota Music Lounge

Corridor, Paulo Zapolli, Avi Buffalo, Addiquit, Telepathic Liberation Army @ Echoplex

Oliver Future, Other Lives, Band of Skulls @ Echo

Steel Panther @ Key Club

Scott Allan Knost @ The Rainbow Bar and Grill

Metric, Sebastien Grainger & The Mountains, Band of Skulls @ The Wiltern

Linda Draper, No Horses, Old toy Trains @ Silverlake Lounge

Jay Nash, Shane Alexander @ Room 5

Scott H. Biram @ Redwood Bar & Grill

Diana Jones @ Genghis Cohen

Lelia Broussard, Chantal Kreviazuk, Jerry Hannan @ The Hotel Cafe

People @ King King Club

Tags: